Pěší turistika a cykloturistika:

Nová Bystřice a její okolí nabízí optimální podmínky pro pěší turistiku - značené turistické cesty vedou většinou lesem, loukami a málo frekventovanými cestami které přímo navazují na rakouské turistické stezky a cyklotrasy.

  • Po modré turistické značce dojdete z Nové Bystřice, přes Klášter - kostel Nejsvětější Trojice, Muzeum čs. opevnění až k hradu Landštejn. Trasa měří cca 11 km.
  • Po zelené turistické značce se můžete vydat k nejsevernějšímu bodu Rakouska a Kameni republiky, který leží u Lesního hotelu Peršlák. Trasa měří cca 8 km.
  • Graselova stezka Nová Bystřice  vede nejkrásnějšími neporušenou přírodou  kolem Nové Bystřice. Tato značená stezka je také vhodná pro chůzi s Nordic Walking holemi.
  • Naučná stezka Senotín,která seznamuje s přírodními a technickými zajímavostmi i historií okolní krajiny České Kanady. Asi 1 km dlouhá  stezka začíná u zastávky úzkokolejné železnice Senotín, má 8 zastavení a končí na návsi v Senotíně.
  • Z Nové Bystřice k nejsevernějšímu bodu Rakouska - tato trasa Vás zavede okruhem z Nové Bystřice přes přírodní i kulturní zajímavosti až na nejsevernější bod Rakouska a zpět do Nové Bystřice.Trasa má celkem 28 km a není nikterak náročná, vede po zpevněných asfaltových a šotolinových cestách a je vhodná pro všechny typy kol kromě vyloženě silničních.

  • Českou Kanadou z Nové Bystřice na hrad Landštejn -  středně náročná cyklotrasa která vede Českou Kanadou z Nové Bystřice přes Albeř, kolem rybníka Osika, přes vesničku Klášter k Muzeu čs. opevnění, kde si můžete prohlédnout bunkry tzv.„řopíky„ s odborným výkladem průvodce. Odsud můžete pokračovat také po modré turistické značce, která je však náročnější a na stezku se napojí v Pomezí pod Landštejnem. Poté vás čeká zřícenina hradu Ladštejn. Odtud to není daleko na Bizoní farmu v Rožnově, což je starobylý a citlivě rekonstruovaný statek – penzion a restaurace, s chovem bizonů amerických. Pak přes Klenovou, kolem rybníku Skalák do Senotína. A přes Hůrky zpět do Nové Bystřice. Trasa je dlouhá celkem 31 km.

  • Z Nové Bystřice Rakouskem a zaniklými vesnicemi - středně náročná trasa o délce 30 km je vhodná pro treková a horská kola. Z Nové Bystřice  přes Artoleč k rakouským hranicím, kde stojí volně přístupná 12 m vysoká dřevěná věž s výhledem na Novou Bystřici. Odtud  přes rakouské vesničky Hirschenschlag a Reingers - známé jako „konopná vesnice“, kde si dopřejte zajímavý zážitek „konopí všemi smysly“ a naučnou stezku „Po stopách konopí“. Po cestě zjistíte, co zbylo z vesniček Romava a Rajchéřov, zaniklých obcí v důsledku budování hraničního pásma v 50. letech. Tato trasa vede nádhernými kouty přírody např. lesní rybník Kačer nebo přírodní rezervace Hadí vrch a přírodní rezervace Gebhárecký rybník.

V okolí Nové Bystřice vedou další 3 naučné stezky vhodné pro pěší turistiku i cykloturistiku.

  • Stezka 20. století                                        
  • Textilní stezka
  • Stezka vyzn